karta

Internet domowy – co wybrać?

Gdzie jest najtańszy internet?

Niemożliwe jest określenie z góry która oferta internetu jest najkorzystniejsza – zależy to od naszych wymagań, a także miejsca zamieszkania – jaki ma tam zasięg internet mobilny i jaki jest wybór dostawców kablowych, jeśli zdecydujemy się na internet stacjonarny. Przedstawię w tym wpisie próby znalezienia optymalnej oferty dla mnie, mam nadzieję, że zebrane przeze mnie dane okażą się dla kogoś przydatne.

Jaki miałem wybór?

W moim miejscu zamieszkania jest zasięg LTE, natomiast nie dociągnięto jeszcze światłowodu. Jedyny wybór internetu stacjonarnego to dostawcy korzystający z miedziaków Orange. Dotąd korzystałem z usług Netii i zastanawiałem się czy przedłużyć na lepszych warunkach umowę z tym operatorem, zmienić dostawcę na Orange czy może w ogóle zrezygnować ze stacjonarki na rzecz szybszego w moim przypadku LTE, choćby od Plusa.

Moje oczekiwania

Miesięcznie zużywam na wszystkich urządzeniach łącznie nieco poniżej 100 GB danych. Niższe pakiety nie wchodzą zatem w grę. Interesuje mnie najtańsza oferta stabilnego łącza, które przynajmniej nie byłoby wolniejsze niż to co obecnie po miedziaku, w miarę możliwości szybsze (ale na to mógłbym liczyć tylko w przypadku internetu mobilnego). Nie interesują mnie żadne usługi dodatkowe takie jak telefon czy telewizja.

Internet stacjonarny – analiza ofert (stan na marzec 2017)

Wybierałem najniższe możliwe do wyboru prędkości, bo i tak po kablu osiągnę tylko 10 Mb/s:

Netia do 10 Mb/s w umowie na 2 lata – 19,95 przez pierwsze 3 miesiące + 39,90 przez kolejne 21 miesięcy + 0 zł za dzierżawę routera „Netia Spot” + 0 zł za utrzymanie łącza = 897,75 zł za dwa lata, ok. 448,88 zł rocznie, średnio 37,41 zł miesięcznie. Dla nowych użytkowników dochodzi opłata aktywacyjna 49 zł.

Orange Neostrada do 80 Mb/s w umowie na 2 lata – 39,90 zł przez 24 miesiące za abonament, 1 zł przez 24 miesiące za dzierżawę routera „Orange FunBox”, 29,24 zł przez 24 miesiące za utrzymanie łącza (umowa na 2 lata) = 1683,36 zł za dwa lata, ok. 841,68 zł rocznie, 70,14 zł miesięcznie. Dla nowych użytkowników dochodzi jednorazowa opłata aktywacyjna 49 zł.

Z powodu opłaty za utrzymanie łącza, której do dziś żąda Orange, zdecydowanie bardziej opłacałoby się korzystanie z usług Netii. Ale ponieważ dwuletnia umowa wiąże nas z operatorem, a obniżenie cen usług w trakcie trwania umowy jest bardzo prawdopodobne, dobrze byłoby podpisać umowę na czas nieokreślony. Taką opcję daje „Dropss by Netia”. Internet do 20 Mb/s na kablach Orange Polska, bez limitów transmisji danych, bez abonamentu telefonicznego, bez opłaty za utrzymanie łącza, bez umowy lojalnościowej – jedyna miesięczna opłata to 49,90 zł, czyli zakładając że również korzystalibyśmy 2 lata = 1197,60 zł za dwa lata, 598,80 zł rocznie, no i 49,90 zł miesięcznie. Dla nowych użytkowników dochodzi opłata aktywacyjna 49 zł. W ciągu dwóch lat „stracilibyśmy” 299,85 zł w stosunku do normalnej umowy z Netią, w zamian za to nie jesteśmy jednak związani z danym operatorem.

Internet mobilny – analiza ofert (stan na marzec 2017)

Play LTE bez limitu GB (ograniczona prędkość do 2 Mb/s dopiero po zużyciu 100 GB) w umowie na 2 lata – 49,99 pierwszy miesiąc, 51,98 przez kolejne 11 miesięcy, 61,98 przez kolejne 12 miesięcy = 1365,53 za 2 lata, średnio 682,76 rocznie, średnio 56,89 zł miesięcznie. Dla nowych użytkowników dochodzi opłata aktywacyjna 39 zł oraz oczywiście kupno modemu, jeśli ktoś takiego nie posiada lub nie chce go dzierżawić od operatora.

Identyczne warunki w T-Mobile w umowie na 1,5 roku kosztują 79,99 zł (opłata aktywacyjna 19.99 zł). W Orange i Plus/CP wychodzi drożej.

Z konwencjonalnych ofert internetu mobilnego wybrać zatem rozważyć Play. Jednak okazuje się, że jest pewna oferta, która przebija chyba wszystko o czym napisałem wyżej. Jest to propozycja od… Red Bull Mobile. Jeśli zdobędziemy odpowiedni starter (w niskiej cenie dostępny np. tutaj – w opisie szczegółowa instrukcja i Q&A), możemy bez umowy i jakichkolwiek zobowiązań płacić za internet średnio 200 zł rocznie, czyli 16,67 zł miesięcznie. Po prostu co trzy miesiące doładujemy konto RBM kwotą 50 zł, a co miesiąc aktywujemy bezpłatnie pakiet „Darmowy Internet LTE” (kwestia dwóch kliknięć w aplikacji Play24). Limity? Takie same jak w ofercie konwencjonalnej Play z umową na 2 lata, czyli po wykorzystaniu 100 GB prędkość może zostać ograniczona do 2 Mb/s. Tutaj nie ma jednak opcji dzierżawy modemu, więc należy wziąć pod uwagę cenę jego zakupu. Zaletą oferty jest brak opłaty aktywacyjnej oraz fakt, że doładowane pieniądze gromadzą się na naszym koncie. Po roku zgromadzi się 200 zł do wykorzystania na dowolny cel. Możliwe jest też doładowanie numeru przez doladowania.play.pl, dzięki czemu dostajemy dodatkowe 7,50 zł na 30 dni na krajowe rozmowy i smsy.

Ostateczny wybór

Zdecydowałem się na ofertę RBM. Korzystam z niej od prawie dwóch miesięcy i gorąco polecam to rozwiązanie. Stabilność łącza jest w porządku, wartości download/upload są dużo wyższe niż w przypadku łącza Netii, z którego korzystałem do tej pory. Taniej już się nie da. Chyba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *