Galileo

Galileo tylko dla nielicznych

Co dalej z europejskim GPS-em?

Kiedy 15 grudnia 2016 roku wystartował system nawigacji satelitarnej Galileo, wspomniano o nim na każdym serwisie poświęconym nowym technologiom. Osobom, które przeoczyły to zdarzenie, polecam prawdopodobnie najobszerniejszy wpis na ten temat autorstwa Mirona Nurskiego.

TL;DR: Galileo to europejska alternatywa dla GPS/GLEONASS; bez wsparcia nadajnika GSM zapewnić większą dokładność (do 1 metra) i stabilny sygnał wewnątrz budynków, a nawet w tunelach.

Jeszcze przed Organ Nadzoru GNSS dawał do zrozumienia, że 40 procent odbiorników nawigacji satelitarnych jest gotowych na Galileo. Dawało to nadzieję na szybką popularyzację usługi. Przygotowania ogłosiły m.in. Qualcomm i Mediatek, których układy SoC miały umożliwić gotowość do odbioru europejskiego GNSS w urządzeniach mobilnych.

Jako użytkownik nie najnowszych już urządzeń ze Snapdragonem 615 oraz Snapdragonem 801 musiałem obejść się smakiem. Jedno z moich urządzeń wspiera system amerykański i rosyjski, drugie oprócz tych dwóch ponadto obsługuje chińskie satelity, przez co rzadziej traci sygnał. Ale jak dużo najnowszych smartfonów wspiera przełomowy system europejski?

Wsparcie Galileo

Prawidłowo postawione pytanie powinno brzmieć: jak niewiele jest takich urządzeń. Lista smartfonów „gotowych do Galileo” dostępna na oficjalnej stronie usegalileo.eu składa się z zaledwie sześciu modeli:

BQ Aquaris X5 Plus

Huawei P10 plus

Huawei P10

Huawei Mate 9 pro

Huawei Mate 9 Sony Xperia

Xperia XZ Premium

 

Choć lista procesorów jest bardziej obiecująca…

Broadcom BCM4774

Intel WCS 2100

Intel XMM 7560

Mediatek X30

Mediatek MT6595

Qualcomm Snapdragon 435

Qualcomm Snapdragon 820

Qualcomm Snapdragon 625

Qualcomm Snapdragon 652

Qualcomm Snapdragon 617

Qualcomm Snapdragon 835

Qualcomm Snapdragon 650

u-blox UBX-M8030

… należy pamiętać o warunku implementacji odpowiednich rozwiązań software’owych przez producenta. Niestety, jak zwykle nie śpieszą się oni z aktualizacjami.

Mimo wszystko lista wydaje się stanowczo zbyt uboga. Wysłałem wiadomość z pytaniem do twórców Use Galileo o aktualność zgromadzonych w katalogu danych. Gdy dowiem się czegoś więcej – z pewnością na Tech Savers pojawi się stosowny wpis. Zachęcam do odwiedzania witryny!

Aktualizacja – 03.06.2017 r.
Nie uzyskałem odpowiedzi na wiadomość, o której wspomniałem w artykule. Od czasu publikacji wpisu niewiele się zmieniło, jeśli chodzi o dostęp do Galileo. Do listy obsługiwanych smartfonów dodano m.in. Galaxy S8 i S8+, czyli flagowe urządzenia Samsunga. Wciąż brak pozostałych znanych marek, zamiast tego dodano kilka smartfonów tak mało znaczących producentów jak Neffos czy BQ.

Jedna myśl na temat “Galileo tylko dla nielicznych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *